
Той е плувал из водните басейни на планетата още преди 400 милиона години и е преследвал както хора, така и динозаври, но в наши дни праисторическият подковообразен рак от рода Limulus е изправен пред най-голямата заплаха за оцеляването си, предаде ДПА. Замърсяването и застрояването на бреговите линии в Хонконг са причина за разрушаването на местата, където ракът се размножава и отглежда потомството си.
Скорошно изследване на специалисти от университета на Хонконг показва, че ако през 2002 г. на всеки 1000 квадратни метра от бреговата линия са се срещали 10 или 20 екземпляра, то днес те са само един-два. Изследователите обясняват, че през 80-те и 90-те години на миналия век в Хонконг са живели три от четирите известни вида подковообразни раци. Резултатите от скорошни изследвания обаче показват, че на територията на Хонконг са останали само два вида, като преставителите на единия от тях са много малко. Женските екземпляри използват бреговата линия, за да снасят до 2000 яйца наведнъж. На брега преминават първите 10 години на потомството, преди то да достигне полова зрялост и да се върне обратно във водата.
Подковообразният рак е едно от най-старите и най-странно изглеждащи същества на планетата. То прилича по-скоро на мутирало насекомо или на извънземно от научнофантастичен филм. Смята се, че раците от семейство Limulus живеят около 20 години. На дължина възрастните екземпляри достигат до 50 сантиметра. "Хората се питат защо трябва да ни е грижа за оцеляването на подобни странни същества, защото не разбират, че от научна гледна точка те са важни в изследването на морската флора и фауна.
Тези създания се наричат "живи фосили", защото съществуват от 400 милиона години без при тях да се наблюдават големи морфологични промени", обясняват изследователите. Авторите допълват, че ще е странна прищявка на съдбата подковообразните раци да изчезнат от лицето на Земята, след като са оцелели толкова дълго време и са надживели много видове.
No comments:
Post a Comment