28.3.07

Позиция на “Съюз за етика и защита на животните - Варна”

Относно Наредбата за домашните любимци на територията на община Варна


Новата наредба на ОБС Варна за домашните любимци за пореден път показва как се връщаме назад. Варна е първият град в България, които преди 7 години по европейски пое пътя за разрешаване на проблема със свръх популацията на бездомните кучета. Над 10 000 кучета са кастрирани във Варна за този период. Вместо тази политика да продължи някой от общинските съветници на морския град се опитват да провалят постигнатите резултати. Като пример ще Ви посочим част от новата наредба на ОБС Варна:
  • Всеки домашен любимец трябва да бъде регистриран, което струва 5 лв.; да му се постави микрочип - 30 лв. и да се заплати годишен данък - 20лв.
  • Според наредба котките също трябва да минат през тази процедура;
    Въведена е силно рестриктивна мярка за отглеждане на максимум 2 животни в апартамент;

  • Всеки собственик на домашно животно, трябва да свика общо събрание на блока и да получи разрешение в противен случай го очаква глоба от 50 до 500лв.

    Това са само част от недомислиците в новата наредба. Определено правила трябва да съществуват и те да са еднакви за всички, но да са европейски, демократични, хуманни и насочени към хората. Според закона за ветеринарномедицинската дейност чл. 174, ал. 3 и 5, изрично е упоменато, че маркировката може да е и татуировка, цената на която е само 5 лв. Същия закон чл. 175, ал.1, гласи че на регистрация подлежат само кучета.
    Предвид ситуацията със свръх популацията в страната смятаме, че ограничаването на броя на домашни животни вместо да реши, ще задълбочи проблема. Въвеждането на подобна мярка ограничава задомяването на животни и провокира изхвърлянето на домашните любимци навън / заради невъзможността стопаните им да заплатят таксите и глобите/.
    Вместо това ние предлагаме да се въведе ограничаване от 6 кв. м за куче до 10 кг и 10 кв.м над 10 кг. Недопустимо е да се изисква и съгласие на общото събрание, за да може човек да притежава домашно животно. Нарушава се основното право на гражданите да разполагат с частната си собственост, това са мерки и ограничения от едно минало време.
    В контекста на горните факти буди недоумение защо общинските съветници във Варна искат да върнат ситуацията в града ни с години назад, при положение, че добрите практики, прилагани досега във Варна започват да се прилагат в другите градове.



    С Уважение: Пенка Бъчварова
    Председател на “Съюз за етика и защита на животните - Варна”

22.3.07

Най-малкото конче на света натоварено с огромна мисия



Едва 44 см високо, миниатюрното конче от Сейнт Луис ( САЩ) предпочита да се промушва под оградата вместо да я прескача. И благодарение на собствениците си малката кобилка не играе в някой цирк и няма статуса на уродливо пони. Днес най-малкото конче на света, 5-годишната Тумбелина ( Палечка), която тежи около 25 кг., носи на гърба си огромна мисия - да събере 1 милион долара с благотворителна цел, насочена за децата. Дресьорът на животното Майкъл Гьозлинг, който заедно с родителите си Кей и Пол имат ферма за мини кончета, твърди, че Тумбелина е идеалният посланник на децата. Името й идва от едноименната приказка на Ханс Кристиан Андерсен - "Палечка"."Когато я видят на живо децата започват да си говорят с нея. Задават й въпроси какво харесва и какво не харесва.," - казва Гьозлинг. " Това е невероятно, а и тя самата е толкова любвеобилна с хората. Даже сама си проси да й обръщат внимание." Месеци след като влезе в Книгата на Гинес като най-малкото живо конче на света, Тумбелина не може да се оплаче от липса на внимание. Тя е показвана по всички телевизии. А потокът от ученици, които идват да я видят е постоянен и много от малчуганите напускат фермата с книжки за оцветяване в ръце посветени на любимката на Гьозлинг."Разхождам я с часове. Тя е толкова кротка, че има нужда от почивка. След като 100 деца са я галили и сресвали, сега трябва да я поразходя" -казва Гьозлинг. Тумбелина ще обикаля страната в специална конюшня на колела, а возилото се казва "Thumby Mobile". Турнето й с благотворителна цел ще се проведе в 48 щата в детските болници, училища, летни лагери, панаири, шоута за коне и благотворителни фондации. Във фермата си сем. Гьозлинг отглеждат миниатюрните коне за продажба и състезания, хоби, което им е донесло множество награди. Ала Тумбелина е специална. "Ние не възнамеряваме да печелим от нея", казва Майкъл Гьозлинг. "А и никога не ни е минавало през ума такова нещо. Никога няма да има друга Тумбелина".Дните си кончето прекарва в игра с кучетата от фермата, които са с нейния размер. Тя дори спи в кучешка колибка. Семейството я нарича "миниатюрна миниатюра" а генетично тя е джудже. Според собствениците си природата си е казала думата и кончето не бива да си има малки.