25.9.06

Археоптериксът е летял с четири крила

Археоптериксът - най-древният предшественик на птиците, известен досега, е летял, като е използвал за целта предните и задните си крайници. До този извод е стигнал Ник Лонгрич, студент от университета на Калгари. Изследванията му са публикувани в сп. "Палеобиология", съобщи на сайта си EurekAlert!. Учените отдавна спорят как са летели първите птици.
Съществуват две хипотези. Според едната това е ставало "от земята нагоре", а според другата "от дърветата надолу". Лонгрич твърди, че те са се спускали от дърветата, също както правят това парашутистите или делтапланеристите. Първите фосили на Archaeopteryx lithographica са били намерени през 1861 г. Оттогава са открити останки само на 8 археоптерикси. Съществуването на тези животни се смята за най-доброто доказателство за това, че птиците са произлезли от динозаврите - археоптериксите притежават техни типични черти като дългата опашка, челюсти и зъби. Макар на задните крайници на археоптерикса веднага да са били открити някакви пера, учените са предположили, че те по никакъв начин не могат да влияят на полета.
Лонгрич и неговият научен ръководител професор Антъни Ръсел внимателно са изследвали фосили на археоптерикс и са стигнали до извода, че перата на първите птици имат аеродинамична структура. Изследователите са установили още, че те са работили като самолетни задкрилки, увеличавайки подемната сила и подпомагайки полета на птицата. "Идеята, че археоптериксът е бил "многокрил", е витаела във въздуха около сто години, но никой не й е придавал значение, - казва Лонгрич. - Мисля, че в случая изследователите са видели това, което са искали да видят."
Нека припомним, че археоптериксът (гр. древно крило) е смятан за най-стария представител на клас птици. Той съществувал по времето на динозаврите, през периода Юра. Челюстта му е издължена като човка, но съдържа множество остри зъби. Цялото тяло е покрито с пера, но на крилата има пръсти с остри нокти. Краката на тази праисторическа птица са силни. Първата вкаменелост от археоптерикс, открита през 1861 г., е перо. Архиоптериксът е бил хищник.

20.9.06

Най-старият щъркел в света ще зимува в Мароко


Макс - най-старият щъркел в света, следен от спътник, пристигна в Мароко, където ще прекара зимата, оповести Музеят по естествена история във Фрайбург, Швейцария. Макс е женски екземпляр на около 15 години, който от 5 юли 1999 г. е следен от изследователи от Фрайбург с помощта на радиоизлъчвател Argos, захранван от слънчев панел. Женският щъркел напусна района Тюфинген в Германия, северно от езерото Констанц, където свива гнездо и всяка година отглежда няколко малки. По-късно Макс прелетя за 15-и път над Гибралтарския проток, са казва в комюнике на музея. След като преспа една нощ в район, на 40 км югозападно от Тетуан в Мароко, щъркелът продължи пътя си на юг. Следващата нощ птицата преспа в район, на 50 км източно от Рабат. Изследователите се питат дали Макс ще зимува в Герсиф или Фес, както в предишни години. /ЙА/

19.9.06

Британската провинция в лапите на лъвове и тигри

БГНЕС

Из британските простори се разхождат лъвове, тигри, вълци и дори крокодили.

Според данните от последното изследване, проведено от компанията “Дисни”, за последните 6 месеца британците повече от 10 000 пъти са съобщавали, че са забелязали някое опасно и нетипично за британските острови животно. Освен всички останали животни пред очите им са попадали пингвини, панди, кенгура, откраднати от зопорковете маймуни, намерени в пощенските кутии чинчили и пирани в Темза. В някои случаи това било само зрителна измама. Твърде често обаче показанията на очевидците намирали потвърждение. При това според “Beastwatch UK”, организация, която регистрира случаите на поява в Британия на тигри, крокодили и други необичайни за острова животни, те получават все повече и повече съобщения. Една от причините за увеличения брой диви зверове във Великобритания е промяната на климата. Затоплянето позволява на избягали от зоопарковете животни да преживяват на свобода. Най-големи са шансовете да се натъкнете на тигър или лъв в югозападна Англия. В графствата Кент и Източен Съсекс са забелязани повече от 100 глигана. В Оксфордшир и Бъкингамшир живеят най-малко 26 кенгура. Лестършир с нещо се харесал на енотите. Понякогаживотните причиняват неудобства на хората. В началото на септември семейство белки прегризало електрически проводници в графство Ексетър. В резултат на това 10 000 домове останали без ток.

18.9.06

"Дърво призрак" има човешко лице

Хиляди хора се стичат в малайзийско село, за да видят "дърво призрак", коео се е сдобило с човешко лице, съобщи Прес асосиейшън. Дървото, което е високо 5 метра, наистина има белези, които приличат на човешки очи, зъби и нос. Един селянин от Кампунг Пая забелязал нещо като уста миналия месец, но останалите човешки черти са се появили едва миналата седмица. Оттогава селяните редовно наблюдават дървото, а слухът за него им води много посетители. Местните жители, които го наричат "дърво-призрак", твърдят, че лицето се променя всеки ден и продават като доказателство снимки на туристите.

Откриха най-древните отпечатъци от краката на птица


100 вкаменели отпечатъка от краката на птица са били открити на остров Чангсеон, разположен на 270 км южно от Сеул, съобщи АФП. Според проф. Ким Чжун-Юл, специалист по науки за Земята от университета в Чеонгджу, широчината на всеки отпечатък е 4,5 см, а дължината - 5,1 см. Възрастта на праисторическата птица е 110 млн. години. Датирането е извършено по отлаганията на породите, където са се запазили отпечатъците. Ако то е вярно, то това са най-древните следи от птица в света. Учените са нарекли този вид птица Ignotornis yangi. Тя е живяла през периода креда на мезозойската ера.

Откриха нови морски видове край индонезийския бряг

Учени, които изследват морските дълбини край брега на индонезийската провинция Папуа на остров Нова Гвинея, оповестиха, че са открили десетки нови морски видове, съобщиха Асошиейтед прес и Франс прес. Учените от природозащитната организация Консървейшън интърнешънъл предупредиха, че районът е застрашен от риболовци, ползващи динамит при улова си. Учените призоваха индонезийските власти да вземат мерки, за да може районът да бъде защитен. Според Марк Ердман от организацията откритите нови видове са 52, включително 24 вида риба, 20 вида корали и 8 вида скариди. Сред откритите нови видове са коралова акула и скарида, напомняща богомолка. Биоразнообразието в района е много по-голямо, отколкото в Големия бариерен риф край австралийския бряг, смятат експертите. Според тях най-малко 23 вида коралови рибки и 42 вида корали могат да се срещнат единствено в този район. Учените не за пръв път настояват, че районът е от огромно значение за съхраняване на биоразнообразието в света. Кардън Уолъс - експерт по коралите и изследователка от музея на Куинсланд в Таунсвил, Австралия, заяви, че не е изненадана от откритието, защото районът е отдалечен и рядко е посещаван от учени. През февруари експедиция на група еколози от организацията откри в джунглата в провинция Папуа "един изгубен свят", в който фауната и флората се развиват далеч от човешкото присъствие. Новите видове, открити от индонезийски, американски и австралийски членове на експедицията, включваха жаби, пеперуди, растения.

Бяло бизонче се роди за радост на индианците

Ферма в Уисконсин стана набързо свещенна земя за местните индианци, след като там за трети път се роди бял бизон, който според традициите е символ на благоденствието и мира. "Само го погледнах и онемях, а първата ми мисъл, която ми мина през ума беше ... ето отново се повтаря." - разказва собственика на фермата Дейв Хейдър. Хиляди души се спирали покрай неговото стопанство в Джейнствийл, след раждането на първото бяло добиче, женски бизон на име Миракъл (чудо), която починала през 2004 на 10 години. Второто бизонче се родило през 1996г., но умряло три дена по-късно. Хейдър твърди, че открил третото новородено след една буря в края на Август. "Миналата седмица около 50 индианци провели церемония с барабани, за да почетат малкото, което все още си няма име", казва още Хейдър. Шаманът на индианското племе суикси " Ръката, която търси бизона" твърди, че бялото животно е дар от боговете, а фермата може да стане привлекателна дестинация за туристите и така да подобри доходите им, тъй като суиксите припечелват по някой долар като обикновенно продават тютюн и капани за сънища, за да се прехранват. "Това е съдба" - казва той -" Посланието е, че човекът е избран". Белият бизон е свещен за шейените, суиксите и други номадски племена от северните равнини, които са се прехранвали с тях. Според една легенда бял бизон предрешен като жена облечена в бели кожи се явил на двама мъже. Единият се отнесъл с нея с уважение, а другият бил груб. Тогава тя превълнала неучтивият мъж в купчина кокали, а на любезният дала свирка, за да научи народа си на музика и ритуали. После тя се превърнала на малко бизонче и обещала да се завърне отново. Фактът, че новороденото е мъжко не бърка в пророчествата на американските индианци, които твърдят, че животното ще съюзи всички човешки раси и ще възстанови световният ред - твърди Ръката. Той казва още, че козината на бизона се мени през целия му живот и от бяла може да стане черна, червена или жълтеникава - цветовете на всички раси, преди да стане отново кафява. "Раждането на бялото бизонче е поличба и означава, че всички ние трябва да се погрижим за семействата си и за бъдещето на племето". - твърди още шамана. "Белите бизони се срещат сред събратята си 1 на милион", казва Джим Майтсън - помощник директор на "Националната асоциация за бизони". "Въпреки, че все още се срещат рядко, популацията на бизоните нараства и в момента в САЩ те наброяват около 250 000".-казва той Много хора, като Хейдър, ги отглеждат заради месото, което е по-здравословно и по-малко мазно от говеждото.
AP

14.9.06

17 000 са безстопанствените кучета в София

От 1 януари до 31 август т.г. са заловени 3825 кучета, от 3137 са евтанизирани. Това показва доклада на директора на общинско предприятие "Екоравновесие" д-р Мирослав Найденов. 128 от кучетата са умрели в изолатора, а 307 от заловените кучета са взети от граждани. Броят на безстопанствените кучета в началото на 2006 г. е 17 000, сочи преброяване извършено на територията на Софийска община. След пролетния размножителен период броят им е нараснал с около 30%. С още 30% ще се увеличат безстопанствените кучета през есента, заявява д-р Найденов. Според него към края на 2006 г. броят на уличните кучета ще достигне 27 000. Той твърди, че "Екоравновесие" може да ги редуцира до 20 000, но няма да успее драстично да ги намали. Основният извод на д-р Найденов е, че програмите, основани на залавяне и умъртвяване на бездомните кучета са скъпо струващи и неефективни. Според него би трябвало да се приложат препоръчаните от Световната здравна организация програми за кастрация и връщане по места, защото кастрираните животни пазят територията си и в същото време не се размножават. Д-р Найденов предлага да се изградят няколко кастрационни центрове в София. В тях заловените животни да се кастрират, обезпаразитяват, ваксинират срещу бяс, маркират и след това да се връщат на мястото на залавянето. Директорът на "Екоравновесие" предлага за кастрационни центрове да се използват районните ветеринарни лечебници в Драгалевци, Горна Баня, Банкя, Враждебна и Връбница. Той твърди, че след незначителен ремонт те биха могли да обработват по 20 кучета дневно. Д-р Найденов поясни, че изброените районни лечебници са частна държавна собственост, управлявана от Министерство на земеделието и горите чрез Националната ветеринарно медицинска служба. Директорът на "Екоравновесие" настоява Столична община да направи предложение пред областния управител на София за преостъпване на тези лечебници на "Екоравновесие". В своя доклад Найденов подчертава, че е необходимо съгласието на земеделския министър Нихат Кабил.